enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7303
EURO
35,0870
ALTIN
2.432,63
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Çarşamba Açık
30°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C

Otomotiv üretiminde hızlı düşüş devam ediyor

Otomotiv üretiminde hızlı düşüş devam ediyor
10.02.2024 21:38 | Son Güncellenme: 10.02.2024 21:39
33
A+
A-

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, Türkiye’deki otomotiv üretimi Ocak 2024’te yüzde 3’lük bir azalma ile 108,483 adet olarak gerçekleşti. Aynı dönemde toplam pazar yüzde 54 artarken, otomobil pazarında ise yüzde 72’lik bir artış gözlendi. Ancak, ihracatta yüzde 5’lik bir düşüş yaşandı.

Bu dönemde Avrupa Birliği (AB) kurumları, Birlik mali kurallarının reformu konusunda anlaşmaya vardı. Bu reform, kamu harcamalarını ve bütçe açıklarını sınırlayan mali kuralları güncellemeyi amaçlamaktadır. Komisyon, kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 60’ını aşması veya kamu açığının GSYH’nin yüzde 3’ünü geçmesi durumunda üye ülkelere bir referans yörünge sunacak.

Bu referans yörünge, borç seviyelerinde düşüşü, borç sürdürülebilirliğini korumayı ve bütçe açığını yüzde 3’ün altında tutmayı hedefleyecektir. AB Konseyi, üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen yeni mali kurallarda uzlaşı sağlandığını duyurdu.

Reform kapsamında kamu borçları ve bütçe açıkları kademeli, gerçekçi, sürdürülebilir ve büyüme dostu bir şekilde azaltılacak. Dijital ve yeşil dönüşüm, sosyal ve savunma harcamalarını içeren stratejik alanlardaki yatırımlar korunacak. Bu süreçte konjonktür karşıtı politikalara uygun alan sağlanacak ve makroekonomik dengesizliklerin giderilmesi öncelikli olacak. Üye ülkelerin orta vadeli mali yapısal planlar hazırlamaları gerekecek.

Referans yörünge, üye ülkenin 4 yıllık mali uyum döneminin sonunda kamu borcunun makul bir düşüş eğilimi göstermesini veya orta vadede ihtiyatlı seviyelerde kalmasını sağlamayı amaçlayacak. Yeni kurallar, sürdürülebilirlik ve büyümeye yönelik yapısal reformları ve kamu yatırımlarını teşvik edecek.

AB Komisyonu, Birlik mali kuralların reformunu içeren düzenleme teklifini geçtiğimiz yıl açıklamıştı. Bu teklif, kamu borç sürdürülebilirliğini güçlendirmeyi, kapsayıcı büyümeyi teşvik etmeyi ve mevcut mali kuralları günün ihtiyaçlarına göre güncellemeyi hedefliyor.

AB ülkeleri arasında mali kurallara ilişkin farklı görüşler bulunmaktaydı. Almanya ve Hollanda gibi ülkeler tek tip standart ve katı kurallar istiyorken, yüksek kamu borcuna sahip Fransa ve İtalya gibi ülkeler daha esnek bir yaklaşım benimsemek istiyorlardı. Reform, 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle geçici olarak askıya alınan mali kuralları güncelleyerek AB’nin ekonomik ve mali durumunu daha etkili bir şekilde yönetmeyi amaçlamaktadır.

Bu yeni mali kuralların AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanmasının ardından AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Avrupa Birliği (AB) kurumları, kamu harcamaları ve bütçe açıklarını düzenleyen mali kuralları reform etme konusunda anlaşmaya vardı. Bu reform, AB üye ülkelerinin ekonomik istikrarını ve sürdürülebilir mali politikalarını sağlamayı hedeflemektedir. İşte detaylı bilgiler:

1. Referans Yörünge ve Hedefler:

 • AB Komisyonu, üye ülkelerin kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 60’ını aşması veya kamu açığının GSYH’nin yüzde 3’ünü geçmesi durumunda bir referans yörünge belirleyecek.
 • Bu referans yörünge, borç seviyelerinde düşüşü, borç sürdürülebilirliğini korumayı ve bütçe açığını yüzde 3’ün altında tutmayı amaçlayacak.

2. Kademeli ve Sürdürülebilir Azaltma:

 • Kamu borçları ve bütçe açıkları kademeli, gerçekçi, sürdürülebilir ve büyüme dostu bir şekilde azaltılacak.
 • Reform, ekonomik büyümeyi teşvik etmeye odaklanarak, aşamalı bir azaltma süreci öngörmektedir.

3. Stratejik Yatırımların Korunması:

 • Dijital ve yeşil dönüşüm, sosyal ve savunma harcamalarını içeren stratejik alanlardaki yatırımlar reform kapsamında korunacak.
 • Bu, AB’nin sürdürülebilir kalkınma ve teknolojik ilerleme hedeflerine uygun olarak yapılan stratejik yatırımları desteklemeyi amaçlar.

4. Konjonktür Karşıtı Politikalar:

 • Reform sürecinde konjonktür karşıtı politikalara uygunluk sağlanacak. Bu, ekonomik dengesizlikleri düzeltmeye ve krizlere karşı direnç oluşturmaya yönelik politikalara destek verilmesini içerir.

5. Ortak Önceliklere Uyum:

 • AB üye ülkeleri, büyüme potansiyelini artıran yeşil ve dijital dönüşüm, enerji arz güvenliği ve savunma gibi ortak önceliklere odaklanan reform ve yatırımları hayata geçirmelidir.
 • Bu, AB’nin belirlediği stratejik hedeflere uyumlu bir şekilde ekonomik politikaların yürütülmesini sağlamayı amaçlar.

6. Uzatılan Mali Uyum Dönemi:

 • Üye ülkeler, büyümeyi destekleyen veya AB’nin ortak önceliklerine odaklanan reform ve yatırımları hayata geçirirse, 4 yıllık mali uyum dönemi 7 yıla uzatılabilecek.

7. AB Ülkeleri Arasındaki Farklı Görüşler:

 • AB içinde, mali kurallara yönelik farklı görüşler bulunmaktaydı. Almanya ve Hollanda gibi ülkeler, daha katı ve tek tip standart kurallar isterken, yüksek kamu borcu olan ülkeler esneklik talep etmişti.

Bu reform, AB’nin mali politikalarını daha esnek, sürdürülebilir ve büyüme odaklı hale getirmeyi amaçlamaktadır. Üye ülkelerin ve Avrupa Parlamentosu’nun onayından sonra, yeni mali kurallar AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.