enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2398
EURO
35,0641
ALTIN
2.520,51
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C

MEB, siber zorbalık ve akran zorbalığını müfredata aldı

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokullarda seçmeli dersler kapsamına alınan “okul temelli toplumsal sorumluluk çalışmaları” kapsamında siber zorbalık ve akran zorbalığıyla çabayı öğrencilere anlatacak.

MEB, siber zorbalık ve akran zorbalığını müfredata aldı
01.12.2023 00:16
9
A+
A-

Siber zorbalık ve akran zorbalığı müfredata alındı.

MEB yetkililerinden aldığı bilgiye nazaran, Ulusal Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan “okul temelli toplumsal sorumluluk çalışmaları” dersinin müfredatı, Talim ve Terbiye Konseyi Başkanlığının onayından geçti.

Ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflarda her bir seviyesi 72 saatlik öğretim programını içeren ders, 2023-2024 eğitim öğretim yılında seçmeli dersler kapsamına alınmıştı.

Dersin müfredatı ile öğrencilere toplumsal hassaslık ve sorumluluk şuuru kazandırmak, toplumsal problemlere farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Öğrencilerin toplumsal sorumlulukları anlamalarını ve bu sorumlulukları tesirli halde yerine getirmelerini sağlayacak içeriklerin yer aldığı müfredatta, öğrencilere yalnızca teorik bilgi değil tıpkı vakitte günlük hayat marifetlerini geliştirmelerine yardımcı etkileşimli eğitim ortamları oluşturulacak.

TEORİDEN UYGULAMAYA GEÇİLECEK

Dersin 6. sınıflara yönelik müfredatı, “sosyal sorumluluk”, “toplumsal farkındalık oluşturma”, “toplumsal kıymetler ve ahlak”, “çevre ve sürdürülebilirlik”, “toplumsal sağlık” ve “sosyal yardımlaşma” ünitelerinden oluştu.

Derste, ileri kademelerde teorinin yanında uygulamaya dönük kazanımlara tartı verildi. Bu kapsamda mevcut ünitelere ek olarak 7. sınıflarda “toplum hizmeti ve gönüllülük” ünitesi, 8. sınıflarda ise “sosyal girişimcilik ve inovasyon” ile “küresel meselelere bakış” üniteleri de okutulacak.

“Sosyal sorumluluk” ünitesinde, gönüllülük, empati, diğerkamlık, toplumsal farkındalık, sürdürülebilirlik, toplumsal yarar ve toplumsal girişimcilik kavramları üzerinde durulacak.

Öğrencilerin toplumsal yardımlaşma ve dayanışma kapsamında bir toplumsal yardımlaşma projesi tasarlayarak projelerini uygulamaları, akabinde bunları toplum faydası açısından değerlendirmeleri beklenecek.

TOPLUMSAL FARKINDALIK KAMPANYALARI

“Toplumsal farkındalık oluşturma” ünitesinde ise öğrencilerin etrafındaki toplumsal meselelere karşı farkındalık oluşturması sağlanacak.

Öğrenciler bu derste, yakın etrafındaki toplumsal sorumluluk çalışmalarını araştıracak.

Üst kademelerde öğrenciler, toplumsal farkındalık için kitle irtibat araçlarını da kullanabilecekleri proje tasarlayacaklar. Projede, kampanya ve etkinliklerle toplumsal farkındalığa katkı sağlanması beklenecek.

SİBER ZORBALIK VE AKRAN ZORBALIĞI

“Toplumsal bedeller ve ahlak” ünitesinde, toplumsal kıymet, etik, ahlak, toplumsal sorun, akran zorbalığı, dijital güvenlik, dijital kıymet üzere kavramlar üzerinde durulacak.

Dijital güvenlik, dijital bağımlılık, siber takip, siber dolandırıcılık, siber tehdit, siber zorbalık, siber taciz, siber istismar kavramları üzerinde durulacak derste, dijital şiddet çeşitleriyle baş etme yolları üzerinde tartışmalar yapılacak.

Toplumsal pahaların toplumsal bütünleşmedeki rolünün açıklanacağı derste, sevgi, hürmet, eşitlik, doğruluk, çalışkanlık, şefkat ve merhamet sahibi olmanın toplumsal hayata katkısı üzerinde durulacak. Toplumsal sorumluluğun temel kıymetlerinin ve ahlak prensiplerinin tanımlanacağı derslerde, toplumsal sorumluluk sahibi bireyin özellikleri örnekler üzerinden açıklanacak.

“Çevre ve sürdürülebilirlik” ünitesinde de öğrencilerin, etraf problemlerini fark ederek bu meselelere sürdürülebilir tahliller önermesi sağlanacak.

Üst kademelerde de öğrencilerin etraf sıkıntılarına tahliller üretecekleri proje geliştirmeleri ve proje sonuçlarını sürdürülebilirlik açısından değerlendirmeleri sağlanacak. Arkadaşlarıyla birlikte etraf hassaslığına yönelik projeler tasarlayacak öğrenciler, bunun için uygulama planı da hazırlayacaklar.

OBEZİTEYLE MÜCADELE

“Toplumsal sağlık” ünitesinde de öğrencilerin beslenme, hijyen ve bağımlılığın sıhhat ile münasebetini açıklayabilmeleri ve sağlıklı yaş alma ile ilgili çıkarımlarda bulunmaları amaçlandı.

Sağlıklı beslenme, hijyen, sağlıklı yaş alma, bağımlılık, okul sıhhati ve hijyeni üzere kavramlar üzerinde durulacak müfredatta, diyabet ve obezitede fizikî aktivite ve beslenmenin kıymetine değinilecek.

Üst kademelerde de öğrencilerin beslenme, hijyen ve bağımlılık kaynaklı toplumsal sıhhat problemlerine tahlil teklifleri geliştirmeleri sağlanacak.

“TOPLUM HİZMETİ VE GÖNÜLLÜK”

“Toplum hizmeti ve gönüllülük” dersinde de öğrencilerin toplum hizmetlerinde gönüllülüğün kişisel ve toplumsal ehemmiyetini fark etmeleri, toplumsal sorumluluk çalışmalarında teknolojinin tesirini kıymetlendirerek bahisle ilgili projeleri araştırmaları amaçlandı.

Toplum hizmeti, gönüllülük, kişisel gelişim, toplumsal değişim üzere kavramların yer aldığı derste, öz hürmet, öz inanç, hayat doyumu kavramları üzerinde durulacak.

Derslerde öğrencilerin toplum hizmetlerinde gönüllülüğün toplumsal gelişime olan yararlarını anlamaları ve yaptıkları projelerin toplumda değişime katkı sağlayıp sağlamadığını değerlendirmeleri sağlanacak.

GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON

“Sosyal girişimcilik ve inovasyon” dersinde de öğrencilerin toplumsal girişimcilik ve toplumsal inovasyon kavramlarının birbiri ile olan benzerlik ve farklılıklarını belirleyerek yaratıcı fikirler geliştirmeleri sağlanacak.

Öğrenciler derste, toplumsal inovasyon alanında yeni fikirler üretecek ve yaşadığı çevreyi uygunlaştırmayı amaçlayan meselelere karşı yeni tahliller üretmeye teşvik edilecek.

“Küresel problemlere bakış” ünitesinde de global problemler tanımlanacak ve yoksulluk, açlık, göç, afet, salgın hastalık, iklim değişikliği ve kuşağı tükenen canlılar üzere meselelere vurgu yapılacak.

Öğrenciler, derslerde global meselelere tahlil sağlayabilecek teklifler geliştirecekler. Derslerde bilhassa “ikiz dönüşüm” kavramı üzerinde durulacak ve memleketler arası ölçekte yapılan projeler incelenecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.