DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Vergi prim istisnasına dikkat!

Çalışanlara aylık 1000 TL’ye kadar yapılacak yakacak yardımına vergi ve prim istisnasının ayrıntıları ortaya çıktı. Hazine Maliye Bakanlığı’nın tebliğ taslağının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu da genelge yayımladı. Mükelleflerin istisnadan yararlanabilmek için ayrıntılara dikkat etmeleri gerekiyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberi

Vergi prim istisnasına dikkat!
28.12.2022 14:43
0
A+
A-

Alım gücü hızla gerileyen işçilere nefes aldırmak amacıyla 7420 Sayılı Kanun ile vergi ve prim istisnası uygulanan yemek bedeli artırılırken, ayda 1000 liraya kadar yakacak yardımı da vergi ve prim istisnası kapsamına alındı. Hazine ve Maliye Bakanlığı konuyla ilgili ayrıntıları 322 Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliğ Taslağı ile düzenledi. Tebliğ’in gelecek günlerde Resmi Gazete’de yayımlanması umut ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise yiyecek ücretleri ile alakalı istisnaya ait genelgenin ardından yakacak sayeinde alakalı istisnanın ayrıntılarını düzenleyen genelgeyi yayımladı.

7420 Sayılı Kanuna göre, yakacak yardımındaki vergi ve prim istisnası, kanunun Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten geçerli olmak üzere uygulanacak. Kanun Resmi Gazete’de 9 Kasım tarihinde yayımlandı.

Buna gore, 9 Kasım’dan itibaren işverenlerce çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine mukabil olmak suretiyle 30 Haziran 2023 geçmişine kadar yapılan aylık 1000 lirayı aşmayan ödemeler prime esas kazanca dahil edilmeyecek ve gelir vergisine tabi tutulmayacak.

Söz konusu ödemeye vergi ve prim istisnası uygulanabilmesi için ödemenin elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılması, aylık 1000 TL’yi aşmaması, 9 Kasım 2022 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılması gerekiyor. Mevcut ücrete / prime esas hasılata ilave olması da aranan koşullar arasında yer ediniyor.

Maliye’nin tebliğine gore, söz mevzusu ödemelere vergi istisnası uygulanabilmesi için çalışanlardan elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine ait fatura veya herhangi bir belge talep edilmeyecek.

SGK’nın genelgesinde ise elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri dışındaki su faturası gibi giderler karşılığı ödemelerin istisnadan yararlandırılmayacağı vurgulandı. Fatura ibraz etme zorunluluğu olmadığına gore, meydana getirilen ödemenin bordroda elektrik, doğalgaz ve ısınma gideri benzer biçimde belirtilmesi ehil bulunuyor. Çalışanlara, laf mevzusu giderleri 1000 TL’nin altında olsa bile 1000 TL ücretinde ödeme yapılması, istisnadan yararlanılmasını engellemeyecek.

Başta toplu iş sözleşmesi uygulanan sendikalı işyerleri olmak suretiyle bazı işyerlerinde öteden beri düzenli olarak yakacak yardımı yapılıyor. Her ne kadar mevcut ödemeye ilave olmasa da gerek toplu iş sözleşmesi, gerekse bireysel iş sözleşmesi uyarınca bu şekilde meydana getirilen ve bordroda yakacak yardımı olarak görünen ödemelerin 1000 TL’ye kadar olan kısmına vergi ve prim istisnası uygulanacak. Bu işletmelerin daha ilkin verdikleri yakacak yardımını 1000 TL’ye tamamlamaları halinde de istisnadan yararlanmak olası olacak.

İşletmeler bordrodaki toplam ücret ücretinde hiçbir değişim olmadığı şekilde ücretin bir kısmını yakacak olarak gösteremeyecekler. Gerçeğe aykırı bildirim yapmış olduğu tespit edilen işverenlerden, kural dışı kapsamında vazgeçilen vergi primler gecikme cezası ile birlikte geri alınacak.

İstisna kapsamındaki yakacak yardımı ücreti 30 Haziran 2023 geçmişine kadar aylık 1000 TL olarak uygulanacak. Günlük yemek bedeli bu yıl için 51 TL olarak uygulanıyor. Asgari ücretteki artışla beraber prim istisnasına tabi tutulacak günlük yemek tutarı 78,90 TL’ye çıkacak. Yemek tutarında gelecek yıl uygulanacak vergi istisnasının da prim istisnasına paralel olarak yükseltilmesi planlanıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.