DOLAR
19,0142
EURO
20,2737
ALTIN
1.222,26
BIST
5.066,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
12°C
Çarşamba Çok Bulutlu
12°C
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Az Bulutlu
16°C

‘Asgari ücretle ilgili bir teklifimiz yok’

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretle ilgili telaffuz ettikleri bir rakam olmadığını, komisyonda, konfederasyon tarafından belirlenen 7 bin 785 lira açlık sınırının üstünü konuşacaklarını belirtti

‘Asgari ücretle ilgili bir teklifimiz yok’
11.12.2022 00:42
0
A+
A-

Atalay, bir otelde düzenlenen Türkiye Yol-İş Sendikası 12. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Programda konuşan Atalay, gündemdeki en önemli konunun asgari ücret olduğunu belirterek, sendikanın olduğu yerde asgari ücretin değil, ikramiyenin, yol parasının, çocuk parasının ve gıda yardımının konuşulması gerektiğini söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda, masada asgari ücretlinin de bulunmasını istediklerini ifade eden Atalay, “Biz 4 dönemdir asgari ücretle ilgili bir teklif sunmuyoruz. Önce işveren ve devletin açıklamasını istiyoruz. Çünkü kamuoyu, TÜRK-İŞ’in ağzından bir rakam çıktığında o rakamdan aşağı inmeyeceğini biliyor.” diye konuştu.

TÜRK-İŞ tarafından belirlenen açlık sınırının 7 bin 785 lira, yoksulluk sınırının da 10 bin 170 lira olduğunu belirten Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz kamuoyunun önüne çıkıp ‘TÜRK-İŞ 7 bin 785 lira açlık sınırının üstü konuşacak.’ dedik. Ama bazı iyi niyetli olmayanlar, ‘TÜRK-İŞ 7 bin 785 lira dedi.’ diye bizi yargılıyorlar. Bizim asgari ücretle ilgili bir teklifimiz yok. Bir haftadır bununla uğraşıyoruz. O masada olmayan herkes görüş bildiriyor, bize katkı sağlıyor ama bunun bedelini biz ödüyoruz. Bana ‘Pazarlık aşağıdan başlar mı?’ diyorlar. Biz bunun üstünü konuşacağız, 8-9 olur, teklif önümüze bir gelsin. İnşallah bu son olur, o masada bir de asgari ücretli olur.”

İleride siyasete girmeyi düşünmediğini aktaran Atalay, “Ben demir yollarının çırak işçisiyim. Dün de öyleydim bugün de böyleyim. Ben TÜRK-İŞ Başkanı’yım. Beni Türkiye seçiyor. Mevcut oyların 10 senedir yüzde 90’ını alıyorum. Beni, emeği düşürürlerse hepinizi düşürürler.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret konusunu Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanlarıyla da konuştuklarını aktaran Atalay, istedikleri rakam uygun bulunmadığı takdirde masaya oturmayacaklarını kaydetti.

EYT sorununun yıl sonuna kadar çözülüp ülke gündeminden kalkabileceğini belirten Atalay, taşeron meselesinin de çözülmesini istediklerini anlattı. Atalay, “Aynı aracın içinde işçilerden biri yemek yiyor, diğeri yiyemiyor. Bu adil mi, burada barış, huzur olur mu? Taşeronlara zaten para veriliyor, o parayı kendi işçinize verin, devletin çatısı altında olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Sendika olarak vergi konusunda da talepleri olduğunu söyleyen Atalay, işçilerden alınan vergilerin adil olmadığını söyledi.

Emekli maaşlarının da düzenlenmesi gerektiğini belirten Atalay, “20 bin lira emekli maaşı alan var, 4 bin lira emekli maaşı alan var, bu adil mi? Bayram ikramiyesi alırken kurban alınıyordu şimdi o parayla kurbanın iki bacağı alınıyor.” ifadelerini kullandı.

Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar da Türkiye’deki önemli sorunlardan birinin iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan sorunlar olduğunu dile getirdi. Sendika olarak bir işçinin bile ölümünü kabul etmediklerini ifade eden Ağar, “Türkiye’ye yakışmayan bu tabloyu işçi, işveren, devlet olarak bir an önce değiştirmemiz gerekiyor.” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nun kıdem tazminatı konusu

Atalay, bir otelde düzenlenen Türkiye Yol-İş Sendikası 12. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Programda konuşan Atalay, gündemdeki en önemli mevzunun asgari ücret bulunduğunu belirterek, sendikanın olduğu yerde asgari ücretin değil, ikramiyenin, yol parasının, çocuk parasının ve besin yardımının konuşulması icap ettiğini söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda, masada asgari ücretlinin de bulunmasını istediklerini ifade eden Atalay, “Biz 4 dönemdir asgari ücretle alakalı bir teklif sunmuyoruz. Önce işveren ve devletin açıklamasını istiyoruz. Çünkü kamuoyu, TÜRK-İŞ’in ağzından bir rakam çıktığında o rakamdan aşağı inmeyeceğini biliyor.” diye konuştu.

TÜRK-İŞ tarafından belirlenen açlık sınırının 7 bin 785 lira, yoksulluk sınırının da 10 bin 170 lira bulunduğunu belirten Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz kamuoyunun önüne çıkıp ‘TÜRK-İŞ 7 bin 785 lira açlık sınırının üzeri konuşacak.’ dedik. Ama birtakım iyi kalpli olmayanlar, ‘TÜRK-İŞ 7 bin 785 lira dedi.’ diye bizi yargılıyorlar. Bizim asgari ücretle alakalı bir teklifimiz yok. Bir haftadır bununla uğraşıyoruz. O masada olmayan herkes görüş bildiriyor, bize katkı sağlıyor ama bunun bedelini bizler ödüyoruz. Bana ‘Pazarlık aşağıdan adım atar mı?’ diyorlar. Biz bunun üstünü konuşacağız, 8-9 olur, öneri önümüze bir gelsin. İnşallah bu son olur, o masada bir de asgari ücretli olur.”

İleride siyasete girmeyi düşünmediğini aktaran Atalay, “Ben demir yollarının çırak işçisiyim. Dün de öyleydim bugün de böyleyim. Ben TÜRK-İŞ Başkanı’yım. Beni Türkiye seçiyor. Mevcut oyların 10 yıldır yüzde 90’ını alıyorum. Beni, emeği düşürürlerse hepinizi düşürürler.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret konusunu Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanlarıyla da konuştuklarını aktaran Atalay, istedikleri sayı müsait bulunmadığı takdirde masaya oturmayacaklarını kaydetti.

EYT sorununun yıl sonuna kadar çözülüp ülke gündeminden kalkabileceğini belirten Atalay, taşeron meselesinin de çözülmesini istediklerini söyledi. Atalay, “Aynı aracın içinde işçilerden biri yemek yiyor, öteki yiyemiyor. Bu adil mi, burada sulh, refah olur mu? Taşeronlara zaten para veriliyor, o parayı kendi işçinize verin, devletin çatısı altında olsun.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sendika olarak vergi konusunda da talepleri olduğunu söyleyen Atalay, işçilerden alınan vergilerin adil olmadığını söylemiş oldu.

Emekli maaşlarının da düzenlenmesi icap ettiğini belirten Atalay, “20 bin lira emekli maaşı alan var, 4 bin lira emekli maaşı alan var, bu adil mi? Bayram ikramiyesi alırken kurban alınıyordu şimdi o parayla kurbanın iki bacağı alınıyor.” ifadelerini kullandı.

Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar da Türkiye’deki önemli sorunlardan birinin iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan problemler bulunduğunu dile getirdi. Sendika olarak bir işçinin bile ölümünü kabul etmediklerini anlatım eden Ağar, “Türkiye’ye yakışmayan bu tabloyu işçi, işveren, devlet olarak bir an önce değiştirmemiz gerekiyor.” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nun kıdem tazminatı mevzusundaki kararlılığının en büyük teminatları bulunduğunu belirten Ağar, şu görüşleri paylaştı:

“Yol-İş topluluğumuz, farklı istihdam biçimlerine, adil olmayan ücret uygulamalarına ve taşeron işçiliğine karşı etkin şekilde mücadele etmektedir. Karayollarında, köylere hizmet götürme birliklerinde, il hususi idarelerinde ve amme tutumsal teşebbüslerinde çalışan sadece kapsam dışı bırakılan taşeron işçilerin ekibe alınması için büyük çaba gösteriyoruz.”

ndaki kararlılığının en büyük teminatları olduğunu belirten Ağar, şu görüşleri paylaştı:

“Yol-İş topluluğumuz, farklı istihdam biçimlerine, adil olmayan ücret uygulamalarına ve taşeron işçiliğine karşı etkin biçimde mücadele etmektedir. Karayollarında, köylere hizmet götürme birliklerinde, il özel idarelerinde ve kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan ancak kapsam dışı bırakılan taşeron işçilerin kadroya alınması için büyük çaba gösteriyoruz.”

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.