DOLAR
18,8317
EURO
20,3120
ALTIN
1.136,84
BIST
4.911,95
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Kar Yağışlı
Salı Kar Yağışlı
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
5°C
Perşembe Çok Bulutlu
5°C
Cuma Çok Bulutlu
6°C

Yeni asgari ücret belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı. Yeni asgari ücret: Net 8 bin 506 TL, brüt 10 bin 8 TL oldu. Çalışan ve işveren tarafları ortak bir rakam üzerinde anlaşamadı. İşçi kesimini temsil eden Türk-İş basın toplantısında yer almadı. Türk-İş resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklamış, bu rakamın altında bir ücret belirlenirse masada olmayacaklarını söylemişti. Asgari ücret rakamının ekonomik ve sosyal görünümle uyumlu olduğunu, enflasyonun düşüş sürecinde olduğunu belirten Erdoğan ”Beklenmedik bir durumla karşılaşırsak asgari ücrette ara bir düzenleme yapmaktan kaçınmayız” dedi. Yeni asgari ücrette yıllık ortalama artış yüzde 75 oldu. Dolar bazında asgari ücret bugünkü kurla 457 dolara çıktı. Böylece dolar bazında 2018 rakamının üzerine çıkıldı. Ancak OVP’deki 2023 ortalama dolar kurunun 21.5 TL olduğu dikkate alınırsa 8 bin 506 TL’lik rakam yıl içinde 395 dolara gerileyecek. 1 Ocak 2023 itibariyla 6 ay işverene calıştırdığı her bir asgari ücretli için 250 lira doğrudan destek verilecek

Yeni asgari ücret belli oldu
22.12.2022 18:58
0
A+
A-

Doğrudan 7 milyondan fazla personeli, dolaylı olarak ise bütün vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücretin net 8 bin 506 TL olduğunu açıkladı. Erdoğan yıllık ortalama artış oranının yüzde 70’in üzerinde bulunduğunu söyledi. İşçi kesimini temsil eden Türk-İş basın toplantısında yer almadı. Türk-İş resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklamış, bu rakamın altında bir ücret belirlenirse masada olmayacaklarını söylemişti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 senesinde uygulanacak asgari ücreti belirlemek suretiyle üç defa toplanmış ama uzlaşmaya varamamıştı.

Asgari ücret rakamının ekonomik ve sosyal görünümümüzle uyumlu bulunduğunu belirten Erdoğan ”Beklenmedik bir durumla karşılaşırsak asgari ücrette ara bir düzen yapmaktan kaçınmayız” dedi.

Asgari ücretle çalışanlar 2022 yılının ilk 6 ayında 4 bin 253 TL, toplam 58 bin 520 TL hasılat elde etti. Yılın ikinci yarısında ise 5 bin 500 TL’lik asgari ücretle 102 bin TL hasılat elde etti. Böylece yeni asgari ücrette yıllık yaklaşık artış yüzde 74.43 oldu.

Dolar bazında asgari ücret şu anki kurla 457 dolara çıktı. Böylece dolar bazında 2018 rakamının üstüne çıkmış oldu. Ancak Orta Vadeli Plan’daki (OVP) 2023 ortalama dolar kurunun 21.5 TL olduğu dikkate alınırsa 8 bin 500 TL’lik rakam sene arasında 395 dolara gerileyecek. Bu durumda ortalamalardan 2020 yılına dönülmüş olacak.

1 Ocak 2023 itibariyle 6 ay işverene çalıştırdığı her bir asgari ücretli için 250 lira direkt destek verilecek.

Çalışan ve işveren taraflarının ortak bir rakam üstünde anlaşamadığını hatırlatan Erdoğan, hükümet olarak bütün tarafların tekliflerini ve gerekçelerini saygıyla karşıladıklarını söyledi. Erdoğan, “Açıklayacağımız asgari ücret rakamı, ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümü ile de uyumludur.” dedi.

Türkiye’yi ürem, kur, enflasyon cenderesinden çıkarma mücadelelerinin meyvelerini toplamaya başladıkları şu tehlikeli sonuç dönemde, hem hakları koruyan hem dengeyi gözeten bir yol izlediklerini belirten Erdoğan, şunları paylaştı: “Ama tabi sırtında küfe müfe olmayanlar atıyorlar. ‘Şu kadar, bu kadar veririz filan falan’ diye… Çünkü bir sıkıntısı yok. At, nereye giderse gitsin. Ama biz, çok hassasız ve 85 milyon nüfusu olan ülkemiz, bu sene 1 milyonun üstünde bir artış daha laf mevzusu nüfus olarak, kısaca yılsonu itibarıyla nüfusumuzun 86’yı aşması, yakalaması olası, bütün bunları düşünmek durumundayız. Şimdi bu ayla beraber enflasyon oranlarının hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz. Enflasyonu inşallah sene ortasında yüzde 30’lu, yıl nihayetinde yüzde 20’li rakamlara indirmekte kararlıyız. Ülkemizdeki her kesimden, her vatandaşımdan hesabını bu hedefe nazaran yapmasını istiyoruz. Asgari ücreti belirlerken, hem geçmiş kayıpları telafi edecek hem de önümüzdeki yıla dair enflasyon öngörümüzü destekleyecek bir yaklaşım benimsedik. Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak, tıpkı geçen yıl olduğu benzer biçimde yine bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. Ülkemizde her kesim şeklinde işçilerimizin, emekçilerimizin, çalışanlarımızın gelir ve refah seviyesini artırmış bir idare olarak, bundan sonra da asla kimsenin hakkının zayi bulunmasına meydan vermeyiz. Biz, milletimiz ile beraber varız, milletimiz için varız. Milletimizle birlikte var olmayı sürdüreceğiz. Diğer tüm hususlar şeklinde asgari ücretle ilgili adımları da bu hissiyatla atıyoruz.”

Asgari ücretin tüm yansımalarını düşünerek bu adımları attıklarını vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Açıklanan rakam, devlete, işverene olan maliyeti itibarıyla nihai bir rakam değil. Bunun adeta katlayanları var. Bununla bu maliyet daha da artıyor. İşin diğer yanı, devlet olarak unutmayalım ki bizim sırtımızda önemli bir küfe var. Bu küfe devamlı doluyor. Altyapıyla üstyapıyla, sağlıkta, eğitimde attığımız adımlarla, ulaşımda atılan adımlarla Türkiye, yeni yüzyıla fazlaca farklı bir girişin içinde. Geçmişte hep ‘batıda ne varsa doğuda, güneydoğuda da o olacak’ demiştik. Şimdi onları da bir taraftan gerçekleştirmenin gayreti içerisindeyiz.”

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısının peşinden “TÜRK-İŞ’in resmi teklifi 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu meselenin arasında olmayız” demişti. Atalay asgari ücretin açıklandığı toplantıda yer almadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş’in 9 bin lira olan teklifiyle alakalı de dün “Öyle herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar huzurlu konuşuyor. Bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfedir. Bunların hepsini bir düşüneceğiz” ifadelerine yer vermişti.

Asgari ücret, Türk-İş, TİSK ve Çalışma Bakanlığı temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndaki görüşmeler neticesinde belirleniyor ve kararlar ekseriyat ile alınıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, geçen sene Aralık ayı ve bu sene Temmuz ayındaki ara zam dahil olmak üzere, 2000 yılından bu yana alınan 23 asgari ücret kararından 6’sında oy birliği sağlandı.

Kalan 17 kararın 2’sinde işveren kesimi, 15’inde ise işçi kesimi muhalefet etti. İşveren kesimi en son asgari ücretin yüzde 30 oranında artırıldığı karara muhalefet etmişti.

İşçi kesimi 2000 ve 2009 yıllarında komisyon toplantılarına, 2019 yılında ise oylamaya katılmadı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.